Solgar

Solgar Vitamin D3 1000 IU 100 Kapsül

64,00 TL
Havale ile : TL   62,08
Stok Durumu: Var
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar
 • Beni Ara
 • Solgar Vitamin D3 1000 IU 100 Kapsül

  Bağışıklık Sistemi ve Kemik Sağlığına Destek D Vitamini

  Solgar Vitamin D3 Sağlık Uygulamaları
  - Genel kemik sağlığı
  - Osteoporoz
  - Osteomalazi
  - R aşitizm
  - Kalsiyum emilimini sağlamak
  - Bağışıklık desteği

  Solgar Vitamin D3 Kullanım Önerisi
  D vitamininin takviye olarak günlük dozu 200IU (5 mcg) ila 2000IU (50 mcg) arasında önerilmektedir. Solgar Vitamin D3 günde bir (1) softjel, tercihen yemek zamanı kullanılmalıdır.

  Ambalaj 
  100 Softjel

  Solgar Vitamin D3 Genel Bakış
  D vitamini yağda çözünebilen bir vitamindir. Gün ışığına sık maruz kalamayan kişilerde, antikonvülzan ilaç kullananlarda, vegan beslenenlerde vücutta D vitamini seviyeleri düşebilmektedir ve bu kişilere ayrıca D vitamin takviyesi gerekmektedir. D vitamini besinlerden iki farklı formda alınabilmektedir. Hayvansal kaynaklardan (balık karaciğer yağı, yapağı ) alınan D3, kolekalsiferol; bitkisel kaynaklardan (koyu yeşil yapraklı sebzeler) alınan D2, ergokalsiferol'dur. Bunun yanı sıra UV ışınlar ile de ciltte 7-dehidrokolesterolden D vitamini sentezi gerçekleşmektedir. D vitamini hormon özelliği gösterebilen tek vitamindir. D vitamini besinlerle alındıktan sonra karaciğerde 25-hidroksikalsiferole ve daha sonra aktif hormonal formu olan 1,25-dihidroksikolekalsiferole böbreklerde dönüşmektedir. Aktif hormonal form D kalsitriol (1,25(OH)2-D3), kalsifediol D (25(OH)-D3)'den 5 ila 8 kat daha aktiftir. D vitamini vücutta kalsiyum ile fosforun kullanımı için gereklidir. Çocuklar ve yetişkinler için büyüme, gelişme ile kemik ve diş sağlığının devamlılığını sağlar.

  Kalsiyum ve Fosfor Kullanımı
  Hormonal özellik gösteren D vitamini birçok esansiyel prosesi gerçekleştirmektadir. Böbreklerden kalsiyumun geri emilimi, kemiklere kalsiyumun geri emilimi, kemik dokuda kalsiyum ve fosforun mobilizasyonu, bağırsaklardan kalsiyum ve fosforun emiliminde aktif rol almaktadır. Bu prosesler ile kemikte ve kanda kalsiyum seviyeleri düzenlenmektedir. D vitamini yetersizliğinde kalsiyum gerekli biyolojik reaksiyonlarda kullanılamamaktadır. (kemik-kas fonksiyonları , kan pıhtılaşması , sinir fonksiyonları ...)

  Genel Kemik Sağlığı
  D vitamini kalsiyum ve fosfor kullanımı üzerinde güçlü etkileriyle genel kemik sağlığını desteklemektedir. D vitamini kalsiyumun bağırsaklardan emilimini ve böbreklerden geri emilimini stimule etmektedir. Bu reaksiyonlar iskelet dokularında mineralizasyonu kolaylaştı rır, kemik hücre membranları na kalsiyum transportunu arttırır. Kanda yüksek kalsiyum seviyeleri sağlanıp kemiğe gerekli kalsiyum transportu gerçekleşmektedir. D vitamini eksikliğinde kemiklerde mineralizasyon sağlanamadığından raşitizm görülmektedir. Kemik-iskelet bozukluğuna yol açan bu rahatsızlıkta kemikler yumuşaktır ve eğriliklerle karakterize şekil bozuklukları meydana gelmektedir. Kemik malformasyonunun yanı sıra yavaş diş gelişimi ile büyüme gelişme anormallikleri oluşmaktadır. Yetişkinlerde de D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemiklerde yumuşama ve eğrilmelerle karakterize olan osteomalazi görülmektedir. Osteoporoz rahatsızlığinda da kemik mineral yoğunluğu bozulmuştur ve vücut D vitaminini aktif hormonal forma (1,25(OH)2-D) dönüştürürken aksaklıklar meydana gelmektedir. Osteoporoz hastalarınında D vitamini ihtiyaçları artar.

  Bağışıklık Desteği
  D vitamini güçlü bağışıklık sistemi destekleyicisidir. Bilimsel araştırmalara göre D vitamini doğal bağışıklığı güçlendirirken otoimmün hastalıkların gelişimine engel olmaktadır. Yapılan çalışmalarda düşük D vitamin seviyeleri olan kişilerin influenza virüsünün neden olduğu grip ve soğuk algınlığı geçirme insidansının daha yüksek olduğu vurgulanmıştır. Tuberküloza neden olan Mycobacterium tuberculosis'e karşı vücudun antimikrobiyal yanıtı için D vitaminine ihtiyaç vardır. D vitamin eksikliği olan kişiler tuberküloza daha yatkın olabilmektedir.

  Paratiroid Hormon Anormallikleri
  Paratiroid toplam 4 bezden oluşan ve boyun kısmında yer alan bir bezdir. Kalsiyum ve fosfor metabolizmasının regülasyonunu sağlayan paratiroit hormonu bu bezlerde yapılır. Bu mekanizma D vitaminine bağlıdır. D vitamini takviyesi paratiroit dengesizliklerini düzenlemek amaçlı kullanılabilmektedir.

  Yüksek Kan Basıncı
  Böbrek hastalıkları veya hiperparatiroidizm gibi rahatsızlıklarda vücuttaki D vitamini seviyeleri düşmektedir. Bu da kan basıncını arttıran bir risk faktörüdür. Yapılan bir çalışmada, düşük D vitamin seviyeleri ile yüksek paratiroid hormon seviyeleri ölçülen ileri yaşlardaki bayan hastalara verilen D vitamini ve kalsiyum takviyeleri kan basıncının düşmesine yardımcı olabilmektedir.T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.